Aszaljunk szilvát!

Itt a szilvaszezon, miért is ne próbálkoznánk meg mi is a gyümölcs házi aszalásával? Amellett, hogy olcsóbb, az alkotás öröme is hozzájárul a téli édességek finom ízéhez.

 

Egészséges édesség

Az aszalás az egyik legrégebbi tartósítási módszer, melynek lényege a lassú szárítás. Ennek során a gyümölcs víztartalma 80 százalékról 20 százalék alá csökken, mialatt a romlást okozó mikroorganizmusok életképtelenné válnak, ezért az aszalt gyümölcs tartósítószer nélkül is sokáig eláll. Természetes gyümölcscukor-tartalmának köszönhetően az édesszájúak egészséges csemegéje, de azért is egészséges, mert az eredeti gyümölcs beltartalma az aszalás során nem vagy alig csökken.

Az aszalásra több módszer is létezik.

Napon – Legegyszerűbb módszer, ha az aszalásra szánt szilvát kihelyezed kerted vagy erkélyed napos részére. Válassz pormentes, ám szellős helyet, ahová egy alacsony peremű kosárban szétterítve ki tudod helyezni a gyümölcsöket. Tartsd az aszalnivalót legalább egy hétig a tűző napon. Naponta legalább egyszer forgasd át a szilvákat, ilyenkor ellenőrizd a száradás állapotát is. Akkor vedd be az aszalmányt a napról, ha a gyümölcs még puha, ujjal könnyen összenyomható, de nyomásra nem cseppen ki belőle lé.

Sütőben – Természetesen sütőben is próbálkozhatsz aszalással, ekkor a következőkre figyelj!
Rácsot használj, ne tepsit, hogy a levegő mindenhol jól körüljárja a gyümölcsöt. Állítsd a sütőt a legalacsonyabb fokozatra (55-65 C fok), és hagyd résnyire nyitva az ajtaját – a folyamatos légcsere elengedhetetlenül fontos a sikerhez. Ha egymás fölött több rácson aszalsz, időnként a sorrendjüket is változtasd meg. Így lesz egyenletes a száradás. 
Aszalógéppel – A háztartási aszalók nagy előnye, hogy időjárástól függetlenek, és kevesebb energiát fogyasztanak, mint a gyümölcsök víztelenítésére használt, nyitott ajtajú sütő. A jobb készülékek a tálcák folytonos mozgatása nélkül is egyenletesen szárítanak. 

Szilvaaszalás lépésről lépésre

-Magvaváló szilvát válassz! (pl. például kései Besztercei vagy a Besztercei muskotály)

-A szárat hagyd a gyümölcsön, mivel így nem keletkezik a szilván olyan sebzés, melyen az aszalás során elfolyhatna az édes szilvalé.

-A szilvákat mártsd 1-2 százalékos szódabikarbóna-oldatba, mert ez leoldja a felületüket bevonó viaszréteget, amely akadályozná a héjon át történő vízvesztést.

-Ezután a szilvát öblítsd le tiszta vízzel majd töröld szárazra.

-Terítsd szét egy lapos korsárban vagy rácson úgy, hogy a szemek ne érintkezzenek egymással.

-Ujjpróbával állapítsd meg az aszalás végének időpontját: azt az állapotot, amikor még benyomható, de nyomásra lé már nem cseppen belőle, általában 7-10 nap elteltével éri el.

-Ha a gyümölcs már annyira összeesett, hogy a magja kitapogatható, a magot egyszerűen told ki belőle a szár irányában.

-Ha a szilvaszemekbe a kicsúsztatott mag helyére egy-egy hámozott mandulát vagy dióbélgerezdet teszel, igazi különlegességet készíthetsz!

-Az elkészült aszalt gyümölcsöt néhány napig hagyd kiterítve szobahőmérsékleten, majd tiszta, jól szellőző vászontasakokban hűvös helyen tárold.

 

További szilvás finomságok az Ízportán!