Csináld magad: virágos tavaszi gyertyák konzervdobozból

Számos ötletet olvashattunk már arra nézve, hogy nagyobb konzervdobozokból mi mindent lehet barkácsolni: készül belőlük többek között remek tolltartó, virágcserép vagy asztali rendező. De mit kezdjünk a kicsi, pár centi magas dobozokkal? Egy kis munkával mutatós gyertyatartó válhat belőlük: az elkészítéséhez kétféle csináld-magad leírást is bemutatok - egy pepecselősebbet és egy gyorsabb projektet.

 

gyertyák

Amire szükséged lesz:

Konzervdobozok

Maradék gyertya

Díszít viaszlap

Kanóc

Kanóctalp

Olló

Hurkapálca

 

Ha fested a tartót:

Alapozó festék,

Akrilfesték

Dedoupage ragasztólakk

Ecset

Szalvéta

 

Ha a gyorsabb utat választod:

Kétoldalú ragasztószalag

Zsinór

Ha extra gyors megoldást szeretnél, szabj kétoldalú ragasztószalagot a dobozra és tekerd körbe résmentesen valamilyen zsinórral. Kész is!

 

Ha a pepecselős megoldás mellett döntesz, az ecetes vízzel zsírtalanított dobozokat kend le két réteg alapozó festékkel.

 

A teljes száradás után készítsd el az alapozó festést a választott minta alapszínével megegyező színű akrilfesték réteg felhordásával. Erre jön a szalvéta, két ragasztóréteg közé. Tetszés szerint lehet bonyolítani az alkotást mindenféle pasztákkal, lakkokkal, de példánkban maradjunk a legegyszerűbb fazonnál.

kellékek

decouapge

A gyertyát darabold fel, majd tedd egy feláldozható edénybe – nagyobb konzervdoboz is jó.

 

A viaszt mindig vízfürdőben kell olvasztani, mint a csokit! Közvetlenül sose melegítsd, mert fokozottan tűzveszélyes.

 

Tedd fel a talpat a kanócra – ha nem kapsz a boltban, elégett teamécsesből is beszerezheted, vagy csinálhatsz több réteg alufóliából is.

A doboz aljára csöppents egy kis viaszt, tedd bele a talpas kanócot. Ha nagyjából megdermedt, önts rá annyit, hogy ellepje a talpat, és várd meg, amíg ez teljesen megszilárdul.

 

Miután a kis szál már jól odakötött a dobozhoz, tekerd fel egy pálcára a végét, hogy feszes legyen. Jöhet rá a többi viasz!

gyertyaöntés

viaszvirág készítése

Ha kihűlt, felteheted rá a virágokat: egy kis darabot tépj le a viszlapból, és gyúrd át jól, mint a gyurmát.

 

Amennyiben már elég puha, csinálj belőle egy helyes kis foltot a gyertyára. Ügyelj arra, hogy a két felület jól összetapadjon! Ez lesz a virág alapja, erre egyenként nyomd rá a megformázott szirmokat.

 

A felhelyezéshez használj fogpiszkálót, vagy vastagabb tűt. Ha eléggé puhára gyúrtad a viaszt, nem kell ragasztgatni őket, a szirmocskák maguktól rögzülnek majd.

Tippek:

 

*Ha zsinórozol, vagy bármilyen más dekort teszel fel, ne használj ragasztópisztolyt. A gyertya hője meg fogja olvasztani a ragasztást és minden lepotyog a dobozról.

*Használj szőnyegek ragasztására kifejlesztett kétoldalú ragasztót, mert az sokkal jobban ragad, mint a többi fajta.

*Az újrahasznosításra szánt gyertyáról el kell távolítani a koszos részeket, és – ha van rajta – le kell kaparni a lakkozást, díszítő fóliát.

*Ne egyszerre töltsd fel a dobozt viasszal, hanem mindig csak 1-1 vékonyabb réteget önts bele. A viasz hűlés közben összemegy és középen kis gödröcske lesz. Ez elkerülhető a folyamatos utántöltögetéssel.

*A viaszos (nem éghető!) alkatrészeket – pl. darabolásra használt kést – könnyen letisztíthatod, ha egy pillanatra láng fölé tartod, és az olvadt viaszt papírtörlővel letörlöd.

 

gyertyák

Kellemes viaszos pepecselést kíván: Memelye!

 

Viaszos varázslatok a Meskán...

A lenti meskás válogatásban: Memelye, Brita5, Naturgyertya, Grauszmann, Melory, Tothemse alkotásai.