Miért sárgul meg? Érdekességek a papírról
Mi lesz a kimosott papír zsebkendővel, a könyv pedig miért sárgul meg? Erre adunk választ mostani cikkünkben.
Papír zsebkendő mosás után
Nem is olyan rég még minden esetben kellemetlen következményei voltak, ha mosás előtt a szennyes ruha zsebében ott maradt a papír zsebkendő: a mosógép apró foszlányokra szedte, amelyek a többi ruhára is rátapadtak, és igen nehéz volt onnan eltávolítani őket.
Ma már ez egyre ritkábban fordul elő, de nem azért, mert kevesebb zsebkendőt hagyunk a zsebekben, hanem mert az újabb típusú papír zsebkendők víz hatására nem szétesnek, hanem kemény galacsinná csomósodnak össze. |
|
Ez természetesen nem véletlen, ugyanis a gyártók hosszas kutatások során fejlesztették ki az új anyagot, hogy megszabadítsák a háziasszonyokat a papírfoszlányok rémálmától – és, persze, hogy ezáltal jobban el tudják adni az árujukat.
Az újítás lényege, hogy a nyersanyaghoz egy polimer jellegű adalékot kevernek, amely a cellulózrostok érintkezési pontjaiban tapad meg, összetartva ezeket akkor is, ha vízzel érintkeznek. |
|
Mitől sárgul meg, majd töredezik szét a papír? Köztudott, hogy a régi iratok jogosan kapják oly gyakran az "elsárgult" jelzőt. De az talán még nem mindenkinek tűnt fel, hogy ez a sárgulás a legtöbb papírfajtánál már néhány nap elteltével láthatóvá válik. Ha pedig emlékbe eltett újságkivágásainkat évek múlva elővesszük, egészen biztosan az irattári régiségek sárgás színét fogják felidézni.
|
|
Ez azonban csak 1850 óta van így, ugyanis előtte állatbőrből készült pergamenre, majd gyapotból előállított merített papírra írtak, amelyek nem sárgultak. 1850 a fából gyártott papír megjelenésének az éve, a papír megsárgulásának okozója pedig éppen a fa, mint nyersanyag. A fa anélkül is hajlamos a sárgulásra, hogy papírrá dolgoznák fel.
A frissen fűrészelt deszkák színe világos, viszont egyszerűen a fény hatására az idő múlásával egyre sötétebb lesz. Hasonlóan reagál a fényre a fából készült papír is. A fában lévő fényérzékeny anyagot ligninnek hívják. A cellulózt bonyolult, költségesebb eljárással úgy is ki lehet nyerni a fából, hogy a fa többi alkotórészétől megtisztul, ezért a belőle készült papír nem is nagyon sárgul. Ez az úgynevezett famentes papír.
|
|
A papír törékennyé válásának, elporladásának más okai vannak, és maga a folyamat is hosszabb, mint az elsárgulás. A fő ok a papír szakítószilárdságát biztosító adalék, amely savképző anyagokat tartalmaz. Az idő múlásával egyre nagyobb mennyiségben keletkező savmolekulák pedig szétszabdalják a cellulózláncokat, amitől a papír törékennyé válik, majd teljesen elporlad. De ez is "csak" a fa alapú papírokra érvényes, az 1850 előttiekre nem. A könyvtárak, irattárak számára ez valóságos időzített bomba. Vannak olyan papírok is, amelyek adalékanyagai nem savképzőek. Ezek az úgynevezett savmentes papírok, amelyek jóval hosszabb életűek.
Az eredeti cikkért katt ide! |