|
Nézzük először a kellékeket:
- természetesen cserép vagy kaspó (nem feltétlenül kell első osztályú áru, a szépségéről majd mi gondoskodunk, csak az a lényeg, hogy ne legyen törött),
- csiszolópapír vagy -párna (ha lecsiszoltuk, könnyebb festeni, s a filctollak hegyét sem teszi tönkre),
- akrilfesték, hobbifesték
- széles, lapos, puha ecset,
- alkoholos filctollak, akrilfilcek, lakkfilcek, lényeg, hogy vízállók legyenek; magyar felirat nem mindig van rajtuk, de a „permanent marker” és a „wasserfest” felirat erre utal,
- a díszítéshez felhasználhatunk még gyöngytollakat, sőt üvegfestékek kontújait is. Ezek kiemelkednek a cserép síkjából, 3D-hatást adnak a mintának.
|
2. Találjunk ki valami nekünk tetsző, egyszerű vonalvezetésű mintát, mondjuk absztraktot, hogy ne legyen szükség komoly tervezésre, csak arra kelljen ügyelni, hogy az egész felületet nagyjából arányosan fedjük be, s a kacskaringók, ívek duplák, s egymással nagyjából párhuzamosak legyenek . Először megrajzolhatjuk ceruzával is (a nem kívánt vonalakat kiradírozhatjuk), majd következik a filctollal való kihúzás. Válasszunk nagyságrenddel sötétebb filctollat, mint az akrilfesték volt (a képen sötétkék látható). Célszerű ehhez vastagabb hegyű (0,6-1 mm-es) irónt használni. Nem kell szabályosságra törekedni, nem baj, ha a vonalak girbegurbák, az összhatás így is remek lesz! |
|
|
3. Az egymással nagyjából párhuzamos vonalak közeit vékonyabb vonalkázással töltjük ki. Ez lesz a minta váza. Ha a vonalkák pontatlanok, nincs semmi baj, a szélső, vastagabb vonalakat megerősítjük, így fedve el a hibákat.
4. Most következik az, ami az igazi egyéniségét adja a cserepünknek. A szélső vonalakat pöttyözzük végig lakkfilccel! Válasszunk itt is színben elütő variációt, én fehér UniPaint lakkfilcet használtam.
5. Végül a kaspó peremét is díszíthetjük odaillő mintával: az alsó peremen egyenes vonal és pöttyözés húzódik, a felsőn szabálytalan – de nyugodtan lehet fordítva is.
Természetesen a cserépaljat is (ha van) hasonló színűre festjük, s a peremét a cseréphez illő mintával díszíthetjük.
|
6. Ha szükséges, lakkozhatjuk: lakksprayvel lefújhatjuk, enyhén hígított dekupázsragasztóval lekenjük stb. Ekkor 1 nap száradási időt adunk az alkotásunknak.
7. Kész a cserép, ültethetjük bele a virágot (vagy éppen tollainkat, ollónkat stb.)!
+ 1 tipp: Mindez nemcsak új cserepekre vonatkozik, hanem a megkopott, lehámlott dekupázsú, régi darabokra is, amit már-már eldobásra ítéltünk. Csak lecsiszoljuk (néha bizony sokáig tart, de megéri!), s máris kezdhetjük a festést...
Ez a duplavonalas-vonalkázós-pöttyözős technika sokféle mintához illik. Illusztrációként álljon itt virágos, geometrikus és két további absztrakt változat. A technika saját tervezés, de nem védett, bárki nyugodtan használhatja, terjesztheti, továbbfejlesztheti.Bátran kísérletezzünk saját ötletekkel, garantáltan szép lesz az eredmény!
Nyilván vannak másféle cserépfestési technikák is (nem a dekupázsolásra gondolok!), s örülnék, ha mások is gyarapítanák hozzászólásukkal az ötlettárat.
+ még 1 tipp: Ha megtetszett, amit alkottunk, megkedveltük a technikát, ráadásul még maradt festékünk is, akkor mindezt alkalmazhatjuk fán (dobozok, tálcák, kisbútorok) és papíron is (füzetborítók, naplók, plakátok stb.). A beszáradni készülő festékek vízzel hígíthatók, a filctollakat célszerű vízszintesen tárolni, úgy tovább használhatók.
Mindenkinek kellemes kreatívkodást kívánok!
|