Tudtad? Farkaskölykök születtek az Aggteleki nemzeti parkban!

Nagyon cukik a hazánkban született kis farkasok; a három hónapos kölyköket az Aggteleki Nemzeti Park kamerája kapta lencsevégre. A hat farkaskölyök egészségesnek, jóllakottnak tűnik, és felszabadultan játszik a felvételeken. A három hónap körüli kölykök születését eddig csak sejteni lehetett, a mostani nappali felvételek viszont egyértelműen bizonyítják, hogy a farkasok újra megtelepedtek Aggteleken.

 

A szülőkből és kicsinyeikből álló falkát egy tavaly született kan kölyök is követi, aki az otthagyott maradékokat fogyasztja el. A magyar farkast videózva és követve jutottak el a nemzeti park szakemberei az új alomhoz.

A farkasok óvatos állatok, így a turistaúton közlekedő kirándulók biztosan nem találkozhatnak velük. Az Aggteleki Nemzeti Park szakemberei azt kérik a kutyás kirándulóktól, mindenképpen tartsák pórázon az ebeket. A farkasok jelenléte természetvédelmi szempontokból rendkívül előnyös, mivel más vadfajok szabályzásával nagymértékben hozzájárulnak az erdős tájak egészséges működéséhez.

A vadon élő farkasok a településektől távol, a nagy kiterjedésű erdők háborítatlanabb részein élnek. Kiváló hallásuknak és szaglásuknak köszönhetően az embert messze elkerülik, így megpillantásukra alig van esély, leginkább csak a nyomaikkal lehet találkozni. A szakmai vélemények szerint ugyanakkor a ragadozófaj sosem tűnt el teljesen Magyarországról, a Kárpátokhoz tartozó Északi-középhegységben mindig előfordult néhány portyázó egyed.

A farkasokat az erdei élővilág karmestereinek is nevezik, mivel irányítják a növényevő nagyvadfajok – szarvasok, őzek, vaddisznók – térbeli elhelyezkedését, és elejtik a beteg vagy sérült egyedeket. A növényevők visszaszorítása további növény- és állatfajok ezreire hat kedvezően.

 

A cikkhez az anyagot itt és itt találtuk.