Fejéregyházi Éva „Gazdasszonyka” néven árulja a Meskán népi ihletésű szépséges ékszerkölteményeit. Az eredetileg jogász végzettségű alkotó Zalában él párjával és három gyermekével.
Meska: Hogyan indult nálad a gyöngyfűzés?
Mióta itthon vagyok a gyerekekkel, folyamatosan kerestem egy olyan elfoglaltságot, ami egyszerre kikapcsol és örömet is okoz, így több dologban is kipróbáltam magam; 2008 óta élünk kertes házban, így adták magukat a kerti munkák, a zöldség- és gyümölcstermesztés, a lekvár főzés. Az Ízportára ezekkel a házi készítésű termékeimmel regisztráltam először, el is fogytak szépen a lekvárjaim, de végül rá kellett jönnöm, hogy nincs elég türelmem ahhoz, hogy nagyban csináljam a befőzést így végül családi szinten maradt a dolog és én tovább keresgéltem.
Meska: Miért pont a gyöngyök?
A kézműves dolgokat mindig is szerettem, anyukám sikeres kézi szövő népi iparművész volt, úgy nőttünk fel, hogy ő állandóan szőtt, vásárokba járt a munkáival; én is eltanultam tőle pár dolgot, szövögettem egy ideig, de végül nem vittem tovább ezt a mesterséget. Gyerekkoromban nagyon szerettem gyöngyöt fűzni, és ahogy itthon voltam a kicsikkel, ez szép lassan kezdett újra visszajönni. Láttam az interneten, hogy milyen csodálatos ékszereket lehet gyöngyből fűzni, arra gondoltam, miért ne próbáljam meg, talán én is tudnék ilyeneket készíteni. Először kis gyöngyfűző füzeteket vettem, és ezekből kezdtem el fűzni a különböző mintákat. Másfél éve készült az első darabom, de azóta egyszer sem éreztem azt, hogy kifogytam volna az ötletekből vagy ráuntam volna.
Meska: Aztán komolyabbra fordult a dolog…
Aztán ahogy kezdtem el- eladogatni az első darabokat, kiváltottam a papírokat is, hogy hivatalossá tegyem magam. Először egy külföldi kézműves oldalon kezdtem el komolyabban árusítani az ékszereimet. Viszonylag sok vásárlóm volt, ami megerősített abban, hogy talán az ékszereimet itthon is értékelni fogják; ezek után kezdtem el a Meskán is árusítani. Ez körülbelül egy évvel ezelőtt történt.
Meska: Milyen pluszt hozott az életedbe a meskázás?
Nekem nagy sikerélményt, önbizalmat adott, hogy Magyarországon is van kereslet a dolgaimra. Sok jó alkotó és nagyon színvonalas dolgok vannak itt; nagyon jó, hogy van egy ilyen oldal, és én örülök, hogy itt lehetek.
Meska: Mennyire tervezed meg a boltod kínálatát?
Igyekszem tudatosan nem leragadni egy formavilágnál, vagyis próbálom figyelni, mik a trendi színek, az új formák, hogy mit keresnek az emberek, próbálok rugalmasan alkalmazkodni a kereslethez és bátran elmondhatom, hogy most már olyan dolgokat is készítek, amiket korábban sosem gondoltam volna; ilyenek például a nyári gyöngyös lábdíszek. Külön készítek ékszereket kislányoknak, férfiaknak, menyasszonyoknak, ezáltal próbálok minél szélesebb közönséget elérni, illetve minél több dologban kipróbálni magam, és megnézni, minek van sikere.
Nem szoktam készleteket felhalmozni, hogy csak a fiókban álljon nekem; azt szeretem, amikor pörög a bolt, és mindig akkor készítek csak valami újat frissiben, ha egy másik darabot eladok.
Meska: Hogyan készülnek ezek a láncok?
Egy gyöngygallért megfűzni aprólékos, türelmet igénylő munka, átlagosan 4-5 órát vesz igénybe, de egy összetettebb darabnál ez lehet 6-7 óra is. Ezeket én „kétestés” nyakláncnak hívom, ugyanis csak akkor tudok fűzni, amikor a gyerekeim már alszanak. Esténként csend és nyugalom van, ezek az én óráim, amikor az alkotás közben tökéletesen ki tudok kapcsolódni.
Bár a damil erős, sajnos nem lehet toldani, ezért gyöngyfűző cérnával és tűvel dolgozom. A kásagyöngyök mellett egyre több ásványgyöngyöt is felhasználok; ezeknek elsősorban a színe és a mintázata bűvöl el, de sokszor egy-egy vevő kifejezett kérésére, valamilyen, a kőnek tulajdonított jótékony hatás miatt teszek ásványokat az ékszerekbe.
Meska: És a színek?
Bár az általam készített láncok alapvetően népi ihletésű ékszerek, a gyöngygallérokat például nem csak a hagyományos (piros, fekete, fehér, zöld, sárga és kék) színekben készítem, hanem merészebb, tarka, vagy épp pink gyöngyökből, vagy ásványokkal kombinálva is. Ugyanakkor sokan a hagyományos színvilágot szeretnék visszakapni, ők a láncaimat például népviselethez hordják.
Meska: Milyen különleges kiegészítőket lehet még látni nálad?
A Meskán rajtam kívül kevesen készítenek rózsafüzéreket; ezeknek szigorú formai megkötése van, a katolikus rózsafüzérben például tíz kisebb gyöngy jelképez egy-egy Üdvözlégy-et, amit mindig egy nagyobb Miatyánk-gyöngy zár le. A rózsafüzéreket főleg ásvány golyókból készítem, és vannak kifejezettem férfiaknak szánt darabok is, pl. fekete lávakőből.
Meska: Volt olyan rendelésed, amire különösen jó visszaemlékezni?
A legemlékezetesebb rendelésem az első eladásomhoz köthető itt, a Meskán; egy erdélyi származású hölgy hagyományos népi ékszer szettet rendelt magának a ruhájához a bécsi esküvőjére. Nagyon tetszett neki, amit készítettem, utólag még fényképet is küldött magáról. Roppant büszke voltam, hogy erre a különleges alkalomra épp engem választott, ami azért is nagy szó, mert ő volt az első vevőm, tehát nem volt még egy értékelésem sem! Nagyon jól esett, hogy valaki így megbízott bennem így ismeretlenül is.
A gyerekeim egyébként borzasztó kíváncsiak, mindig nyomon követik, hogy épp mit készítek; amikor elkészülök egy-egy darabbal, kerekre nyílik a szemük, tátva marad a szájuk, és olyankor már látom, hogy nagyon rosszat biztos nem csináltam, ha nekik ennyire tetszik. Amikor gyerekékszert készítek, akkor pláne a lányaimat kérdezem meg először, hogy milyen legyen, ők például milyen színt választanának; jó érzés, ahogy velem örülnek, amikor eladok valamit; ilyenkor nagy ujjongás van, ha meg nem adok el semmit, kedvesen vigasztalnak, bíztatnak.